BİLGİ DEPOSU

Tarama Testleri

Yenidoğan Tarama Testleri;

Yenidoğan tarama testleri , dünyaya gelen tüm bebeklere , henüz belirti vermeye başlamamış olası bir metabolik hastalığın belirlenmesi için uygulanan tarama testidir. Bu şekilde çocukta hastalığın kalıcı etkileri ortaya çıkmadan önlemler alınabilir.

Doğumsal metabolizma hastalıklarından dolayı geriye dönüşümsüz kalıcı hasarın veya ölümün engellenmesi için günümüzde doğum yapılan tüm sağlık kurumlarında yenidoğan taraması ücretsiz olarak alınmaktadır. Ayrıca ailenin isteği ile tarma testi yapılabilir. İlk tarama testlerinde bir sorun olduğu düşünülürse daha ileri testler için metabolizma bölümü ile koordineli şekilde çalışılmaktadır.

Genellikle halk arasında ve hekimlerin ailelere anlatma yöntemi olarak bu testlere zeka testi adı verilmiştir. Tabiî ki bu testler ile bebeklerin zekası hakkında bir fikir elde edilmemektedir. Bunun çıkış noktası metabolik hastalıklar zamanında tarama testleri ile tanı konamaması durumunda metabolitlerin beyne etkilemesi sonucu beyin gelişimi ve işlevi etkilenmesidir. Hamilelikte oluşan bazı problemler de bebeğin zeka gelişimini etkilediği için bu dönemde yapılan testlere de güncel yaşamda zeka testi denmektedir. Annenin hamilelikte yaptırdığı ikili ve üçlü tarama testleri ile de bu testlerin bir ilişkisi yoktur. Hamilelik tarama testleri de bebekte vücut ve beyin anomalileri (beyin-omurilik gelişimsel hastalıkları, Down Sendromu(Mongol bebek),meningomyolesel v.b) ihtimalini ortaya çıkarmak için kullanılır.

Tarama testleri bebeğin doğumundan sonra 3-6 günler arasında alınmalıdır. Bu dönemde yeterince beslenmiş ve kullanılamayan protein vücutta birikmiş olur. Eğer ilk 24-48 saat içinde alınmış ise ilk 15 gün içinde yalancı negatiflik için test tekrarlanmalıdır. Eğer bebek ilk günlerde YDYBÜ’de kalmış ise veya bir tedavi uygulanmışsa gönderilen karta işlenir.

Standart tarama testlerinde fenilketonüri hipotiroidi taramasını içermektedir(Bakınız yazılar bölümüne). Bazı merkezlerde ise çoğu metabolik hastalıkların tarandığı testler uygulanmaktadır.

Standart tarama testinde sadece hastalık olasılığı beliren bebekler geri çağrılmaktadır. Kapsamlı tarama testi sonuçları ailelere rapor edilmektedir.

Tarama merkezlerinde testi şüpheli sonuçlanan yenidoğanlar çağrılarak yeni bir kan örneği alınır. İkinci testte pozitif sonuç bulunanlara gerektiğinde daha ayrıntılı incelemeler için testler uygulandıktan sonra tedavi ve/veya diyet başlanır.

BENZER KONULAR

Yorum Yap