BİLGİ DEPOSU

İlk Hafta

Ailenize minik bir birey daha katıldı, hayırlı olsun. Özellikle ilk bebek ise aklınızda “Biz bu bebekle ne yaparız” gibi endişeler olabilir. Bize kulak vermeniz yeterli. Amacımız yeni doğan bir bebeğin temel sağlığı ve huzuru için gerekli birkaç noktaya kısaca değinmektir.

İlk 1 – 2 gün hastanede emzirme eğitimi ve göbek bakım eğitimi aldınız. Stresiniz yok, bebeğinizi günde 8 – 12 kez emziriyorsunuz. Sütünüzde artmaya başladı. Göbek düşene kadar ( düşme süresi genellikle 7 – 10 gün, bazen 14 güne kadar uzayabilir) %70 alkol solüsyonuyla göbek bakımı yapılabilir. Alkolü sadece göbek kordonuna sürünüz. Eğer alkol dışında bir antiseptik madde ile göbek bakımı yapıyorsanız, göbek kordonu dışında bir yere değdirmemeye özen gösteriniz, solüsyonu sürdükten 1 – 2 dakika sonra alkol ile temizleyiniz. Bir kulak temizleme çubuğu, ilacı göbek kordonuna daha kontrollü olarak sürmenize yardımcı olabilir. İlacı sürdükten sonra steril gazlı bezi üzerine sarmak ve sarılı göbeği alt bağlama bezinin dışarısına çıkarmak, göbeğin daha temiz, güvenli ve sağlıklı olarak düşmesini sağlayacaktır. Göbek bakımı günde 2 – 4 kez göbek düştükten 2 gün sonrasına kadar devam edilmelidir. Şunu da bilmekte fayda var yapılmış tıbbi çalışmalarda göbek bekımı yapılmış bebekle yapılmamış bebek arasında bir faklılık bulunmamıştır. Fakat ülkemizdeki hijyen bilinci göz önünde bulundurularak göbek bakımı yapmakta fayda var. Islanan göbeğin daha geç düşeceği teorik olarak düşünüldüğü için bebeğin göbeği düşene kadar yıkanmaması önerilmektedir. Sadece İlk 2 gün cildindeki koruyucu maddenin gitmemesi için bebeğin yıkanmaması gerekir. Ben kendi hekimlik pratiğimde göbeğin ıslandığında geç düştüğünü kanıtlayacak bir bulguya ulaşamadım. Banyo yapılan bebeklerde de göbekleri zamanında düştü.

İlk hafta da dikkat edilecek olan hususlardan biri de bebeğin sararmasıdır. Doğum sonrası hızlı kan yıkımı ve karaciğerin daha olgunlaşmamış olması nedeniyle 3 – 7 gün arasında yenidoğan sarılığı gelişir. Kanda bilirubin denen madde birikir. Bunun önemi, bu bilirubinin belli bir kan düzeyi üzerinde, beyinde birikip beyin hücrelerine zarar vermesidir. Bu yüzden bebeği sararması yakından takip edilmelidir. Bu takipte göz haricinde cildine de dikkatle bakılmalıdır. Belirgin limon gibi sararma olduğunda hemen hekime başvurulmalıdır. Anne-baba devamlı bebeği gördüğü için sararmaya fark etmeyebilir veya sarılık olmasın diye giydirilen veya örtülen sarı-yeşil-turuncu elbiseler sarılığın şiddetinin anlaşılmasını engelleyebilir. Sarılığın kontrolünde gün içinde devamlı görmeyen bir kişi tarafından günlük bebeğin sarılığı kontrol edilebilir. Bebeğinizde ABO veya Rh gibi kan uyuşmazlığı var ise bir haftadan önce hekiminizin önerdiği bir günde kontrolü yapılmalıdır.

Bebeğinizi ilk muayenesine götürdüğünüzde yenidoğan tarama testlerinin alınıp alınmadığından emin olunuz. Bu konu ile detaylı bilgi yazılar bölümünde yer almaktadır.
D vitamini çocuğunuzun kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Lütfen doktorunuzun önerisi doğrultusunda 15. günden sonra çocuğunuza D vitamini başlamayı unutmayınız. Serum fizyolojik içeren bir damla bebeğinizin doğal olarak kuruyan ve tıkanan burnunu nemlendirir ve tıkanıklığını giderir, böylece çocuğunuz daha huzurlu olacak ve daha rahat emecektir. Bu tür bir damlayı bebeğinizle eve gittiğiniz ilk günden itibaren kullanabilirsiniz. Eve giderken verdiğimiz reçetede bu damla mevcuttur.

Şimdi size bebeğinizin sağlıklı büyümesi, ve gaz, kabızlık, kusma gibi sindirim şikayetlerinin az olması için bazı noktaları vurgulamak istiyorum.

Bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütü veriniz. Yazın sıcak günlerinde bile ek suya ihtiyaç yoktur. Çünkü sütünüzün zaten yüzde 85-95’i sudan oluşmaktadır. Ayrıca mama, su veya çay gibi diğer sıvıları vermek, bebeğinizin doymasını, sizi daha seyrek emmesine, bu da dolaylı olarak sütünüzün azalmasına neden olacaktır. Çünkü sütünüz emdikçe artar, sütünüz az diye emzirmekten kaçınırsanız sütünüz daha da azalır. Bebek her emdiğinde bir sonraki öğünü için göğüslerinizi süt yapımına hazırlar. Özellikle sezaryen doğumlardan sonra sütünüzün gelmesi daha da gecikebilir. Bu durumda ne yapabileceğinizi doktorunuza danışabilirsiniz. Anne sütü bebek için en kolay sindirilen gıdadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz, kusma ve kabızlık gibi şikayetler en az düzeyde olacaktır. Anne sütünün içinde bebeğinizi mikroplardan zatürre, ishal gibi hastalıklardan koruyan çok özel kimyasal maddeler vardır. Bunlar bugün en gelişmiş teknoloji ile üretilen mamada bile taklit edilememiştir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin zeka gelişiminin daha hızlı olduğunu, birçok erişkin yaş hastalığına karşı bile koruyucu özelliklerinin olduğunu bilinmektedir. İşte tüm bu nedenlerle bebeğinize “ilk 6 ay lütfen sadece anne sütü” veriniz. Anne sütü ile ilgili detaylı bilgiyi yazılar bölümünden okuyabilirsiniz.

Bebeğinizi beslenme sonraları 15-20 dakika dik pozisyonda ve hareketsiz tutunuz!

Bebeklerin mide kapağı ilk 2 – 3 ay çok iyi çalışmaz. Bu nedenle bebeklerin beslenme sonrası hemen yatırılması, hele de yatırılıp kaldırılması, altını değiştirmek veya giydirmek-soymak amacıyla evirilip çevrilmesi bebeğin emdiği sütü çıkarmasına sebep olur. Bu arada yenidoğan bebekte beslenme sonrası sızdırarak biraz veya bir ağız dolusu kusmanın olabileceğinin unutmamak gerekir. .

Bebeğinizin 2-3 dakikada sesli gaz çıkarmasına aldanmayınız. Bu yüzden “beslenme sonrası bebeğinizi lütfen 15 – 20 dakika dik ve hareketsiz bir pozisyonda tutunuz”

Tüm bu önlemlere rağmen bebeğinizde ayaklarını karnına çekme, devamlı ağlama, ıkınma-kızarma-huzursuzluk gibi şikayetler oluyorsa, bunlar genellikle gaz sancılarıdır. Bu durumda doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici fitil ve gaz damlası gibi ilaçları kullanmanız faydalı olabilir.
Bu konuda detaylı bilgi yazılar bölümünde (İnfantil kolik) okuyabilirsiniz.

BENZER KONULAR

Yorum Yap